AF Biographies

This database holds biographical information on Air Force leaders, active duty, Reserve and retired general officers; current senior executives; secretaries of the Air Force; and chief master sergeants of the Air Force. Air Force biographies may not have been prepared for some general officers before retirement. If a name is not listed, an Air Force biography is not available. For biography changes and updates please send an unencrypted e-mail to Air Force Biographies from a .mil e-mail address. 

AF Senior Leaders

Secretary of the Air Force
Secretary
of the Air Force
Gen. David L. Goldfein 
Air Force Chief of Staff
(AF/CC)
Under Secretary of the Air Force Matthew P. Donovan
Under Secretary
of the Air Force
Matthew P. Donovan
Gen. Stephen W. Wilson
Air Force Vice Chief of Staff
(AF/CV)
CMSAF Kaleth O. Wright 
Chief Master Sgt.
of the Air Force

Last Name Search

Biography Search

Biographies Updated
1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... 234
130709-F-JZ000-671 BRIGADIER GENERAL ANDREW P. ARMACOST

Brig. Gen. Andrew P. Armacost is Dean of the Faculty, U.S. Air Force Academy, Colorado Springs, Colo. He commands the 700-member Dean of Faculty mission partner and oversees the annual design and instruction of more than 500 undergraduate courses for 4,000 cadets in 32 academic disciplines. He also directs the operation of five support staff
7/09
2013
Maj Gen Nina Armagno official photo MAJOR GENERAL NINA M. ARMAGNO

Maj. Gen. Nina M. Armagno is the Director of Plans and Policy, U.S. Strategic Command, Offutt Air Force Base, Nebraska.
9/25
2015
Brig Gen Jason Armagost official photo BRIGADIER GENERAL JASON R. ARMAGOST

Brig. Gen. Jason R. Armagost is the Commander, 379th Air Expeditionary Wing, Al Udeid Air Base, Qatar.
6/16
2017
Armfield  BRIGADIER GENERAL ROBERT G. ARMFIELD
Retiring effective   November 01, 2017
Brig. Gen. Robert G. Armfield is currently serving as the Vice Director, Strategy, Plans and Policy on the staff of U.S. Central Command, MacDill Air Force Base, Florida.
7/31
2015
060927-F-JZ506-112 MAJOR GENERAL JAMES B. ARMOR JR.
Retired   January 01, 2008
Maj. Gen. James B. Armor Jr. is Director, National Security Space Office, Office of the Under Secretary of the Air Force, Washington, D.C. He is responsible for integrating and coordinating defense and intelligence space activities to achieve unity of effort. He also advises the Office of the Secretary of Defense and the Office of the Director,
8/18
2005
060609-F-JZ507-070 MAJOR GENERAL HARRY GEORGE ARMSTRONG
Retired   September 01, 1958   Died  February 05, 1983
Harry George Armstrong was born in DeSmet, S.D., in 1899 After attending the University of Minnesota he enlisted in the U.S. Marine Corps, and served with them from October 1918 to March 1919. He then entered the University of South Dakota, graduated in 1921, and four years later received his Doctor of Medicine Degree from the University of
4/23
2003
060609-F-JZ507-069 LIEUTENANT GENERAL MALCOLM B. ARMSTRONG
Retired   August 01, 1995
Lt. Gen. Malcolm B. Armstrong is commander, 21st Air Force, with headquarters at McGuire Air Force Base, N.J. The 21st Air Force commands and assesses the combat readiness of assigned air mobility forces over the Atlantic half of the globe in support of Global Reach. These forces are at more than 70 locations in 15 countries, and are comprised of
4/23
2003
060609-F-JZ507-071 LIEUTENANT GENERAL FRANK ALTON ARMSTRONG JR.
Retired   August 01, 1962   Died  September 01, 1969
Frank Alton Armstrong Jr., was born at Hamilton, N.C., in 1902. He graduated from Wake Forest College in 1923 with a bachelor of laws degree. Two years later he received a bachelor of science degree from Wake Forest.He began military service in February 1928 when he enlisted as a flying cadet at Nashville, N.C. He received primary training at
4/23
2003
070313-F-JZ504-174 LIEUTENANT GENERAL SPENCE M. ARMSTRONG
Retired   April 01, 1990
Lieutenant General Spence M. Armstrong is vice commander of Air Force Systems Command with headquarters at Andrews Air Force Base, Md. General Armstrong was born in Columbia, Tenn., in 1934 and graduated from Hay Long High School in 1951. After attending Vanderbilt University for one year, he entered the U.S. Naval Academy. He graduated in 1956 as
4/23
2003
060609-F-JZ507-062 MAJOR GENERAL LARRY K. ARNOLD
Retired   October 01, 2002
Major General Larry K. Arnold is commander, 1st Air Force, Air Combat Command, and commander, Continental U.S. North American Aerospace Defense Command Region, Tyndall Air Force Base, Fla. The 1st Air Force is responsible for organizing, equipping and operating air defense forces for the commander in chief of binational NORAD. He is responsible
4/23
2003
030423-F-JZ000-083 ROBERT J. ARNOLD

Robert J. Arnold, a Senior Level executive, is Technical Adviser, 46th Test Wing, Air Armament Center, Air Force Materiel Command, Eglin Air Force Base, Fla. He provides technical guidance to all echelons of the test wing. He is responsible for the Improvement and Modernization Program for wing facilities, and for reviewing test directives and
4/23
2003
060609-F-JZ507-068 MAJOR GENERAL WALTER E. ARNOLD
Retired   January 01, 1968   Died  February 22, 2002
Major General Walter E. Arnold is chief of staff of the Combined Military Planning Staff, Central Treaty Organization. In this position he directs an international planning staff composed of officers of the five CENTO nations whose mission is to plan and conduct various training exercises in the defense of the CENTO region.Major General Arnold was
4/23
2003
050701-F-JZ508-597 LIEUTENANT GENERAL BRIAN A. ARNOLD
Retired   July 01, 2005
Lt. Gen. Brian A. Arnold is Commander, Space and Missile Systems Center, Air Force Space Command, Los Angeles Air Force Base, Calif. General Arnold is responsible for managing the research, design, development, acquisition and sustainment of space launch, command and control, missile systems and satellite systems. With more than 6,500 employees
7/01
2005
Default Air Force Logo BRIGADIER GENERAL MILTON W. ARNOLD
Retired   May 01, 1946
Milton Wylie Arnold was born May 23, 1907, in Hogansville, Ga. He was appointed Cadet, U.S. Military Academy, on July 1, 1927, graduating in 1931 with appointment as a second lieutenant, Cavalry, Regular Army. 1. June 1931 - October 1932, student, Air Corps Primary Flying School, Randolph Field, Texas, and Air Corps Advanced Flying School, Kelly
10/26
2007
021002-O-9999G-013 GENERAL HENRY H. ARNOLD
Retired   June 30, 1946   Died  January 15, 1950
General of the Air Force. Pioneer airman who was taught to fly by the Wright Brothers, and commander of Army Air Forces in victory over Germany and Japan in World War II: born Gladwyne, Pa., June 25, 1886, died Sonoma, Calif., Jan. 15, 1950. "Hap" Arnold, as he was fondly known and called, dating from his early days at West Point, was in the class
9/29
2015
110919-F-JZ019-277 BRIGADIER GENERAL STEVEN J. ARQUIETTE
Retired   August 01, 2014
Brig. Gen. Steven J. Arquiette is the Inspector General, Headquarters Air Mobility Command, Scott Air Force Base, Ill. He leads a selectively manned unit validating the command's readiness by inspecting Operational Readiness, Nuclear Surety, Mission Capability and Compliance, Emergency Management, and En route Readiness for 133 active duty, Air
9/26
2011
081016-F-JZ033-446 BRIGADIER GENERAL ROBERT S. ARTHUR
Retired   September 15, 2013
Brig. Gen. Robert S. Arthur is the Deputy Director of Operations, U.S. Southern Command, Miami, Fla. SOUTHCOM conducts joint and combined full-spectrum military operations and support whole-of-government efforts to enhance regional security and cooperation in Central and South America and the Caribbean Basin. General Arthur received his commission
10/08
2008
060609-F-JZ507-067 MAJOR GENERAL FRED J. ASCANI
Retired   August 01, 1973   Died  March 28, 2010
Maj. Gen. Fred J. Ascani is the senior Air Force member of the Weapons Systems Evaluation Group, Office of the Deputy Director, Research and Engineering, Office of the Secretary of Defense. In this capacity, he conducts and monitors studies and analyses of national and international significance which are performed for the Office of the Joint
4/23
2003
100910-F-JZ024-505 LIEUTENANT GENERAL MANUEL JOSE ASENSIO
Retired   February 01, 1960   Died  November 20, 1983
Manuel Jose Asensio was born in Highland Falls, N.Y., in 1906, and attended school there. Entering the U.S. Military Academy in 1923, he graduated June 14, 1927 and was commissioned a second lieutenant of Cavalry. Assigned as assistant adjutant at Fort Jay, N.Y., he later joined the 10th Cavalry at Fort Huachuca, Ariz. On Feb. 26, 1930, General
4/23
2003
080227-F-JZ511-939 MAJOR GENERAL BOYD L. ASHCRAFT
Retired   September 01, 2001
Maj. Gen. Boyd L. Ashcraft is mobilization assistant to the Commander, Headquarters Air Education and Training Command, Randolph Air Force Base, Texas. Commissioned through the ROTC program at Purdue University, he entered pilot training at Laredo AFB, Texas, in 1964. During the Vietnam War, he flew 120 combat missions, of which 100 were over North
2/27
2008
1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... 234
RSS