Engage

Twitter
Logo
Facebook
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Facebook
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Facebook
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Facebook
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Facebook
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
2,610,381
Like Us
Twitter
777,044
Follow Us
YouTube Blog RSS Instagram Flickr

MAJOR GENERAL ROBERT W. MALOY

PRINT | E-MAIL

Major General Robert W. Maloy is vice commander, Air Training Command, with headquarters at Randolph Air Force Base, Texas.

General Maloy was born in Charleston, Ill., in 1924. He graduated from Community High School, Granite City, Ill., in 1942, and attended Arizona State University until he entered active military service as an aviation cadet in 1943 at Santa Ana, Calif. He received his pilot wings and commission as second lieutenant at Luke Field, Ariz., in 1944. He volunteered for and immediately began night fighter training in the P-61 Black Widow.

In June 1945 he arrived in western China and was assigned to the 426th Night Fighter Squadron. At the end of World War II, he remained in China to train Chinese pilots as a member of the China-Liaison Mission, a forerunner of the Military Assistance Advisory Group to China. In 1946 he became assistant air attache with the U.S. Embassy in Nanking, China.

In August 1948 General Maloy reported to Eglin Air Force Base, Fla., where he served as a test pilot and squadron operations officer, and in 1949 attended the Air Tactical School at Tyndall Air Force Base, Fla. During 1953 he attended the Royal Air Force Staff College at Bracknell, England, and returned to the United States in January 1954 for assignment to the Directorate of Plans, Headquarters U.S. Air Force.

In August 1958 he assumed command of the 7th Tactical Fighter Squadron of the 49th Tactical Fighter Wing at Etain Air Base, France, and in August 1959 moved the squadron to Spangdahlem, Germany. In June 1960 he was assigned to U.S. Air Forces in Europe as liaison officer in Rabat, Morocco, and commander of the 7416th Support Squadron. He entered the National War College, Washington, D.C., in August 1961.

In June 1962 General Maloy was assigned as deputy chief and later as chief of the Colonels Group, Deputy Chief of Staff, Personnel, Headquarters U.S. Air Force. He assumed command of the 33d Tactical Fighter Wing at Eglin Air Force Base, Fla., in August 1966.

In May 1967 General Maloy moved to Da Nang Air Base, Republic of Vietnam, where he commanded the 366th Tactical Fighter Wing. In October 1967 he was leading an air strike against targets in North Vietnam when his F-4 aircraft was hit. He made it to the sea, where he and his pilot ejected from their aircraft and were picked up by the crew of a Jolly Green Giant (HH-3E helicopter of the Aerospace Rescue and Recovery Service).

After recovering from a broken neck, he was assigned in February 1968 as the deputy assistant, Deputy Chief of Staff, Personnel for Military Personnel, Headquarters U.S. Air Force, at the U.S. Air Force Military Personnel Center, Randolph Air Force Base, Texas.

In February 1970 General Maloy was transferred to Korea, where he assumed command of the 314th Air Division, Fifth Air Force, in May 1970. His other responsibilities were: chief, Air Force Advisory Group (MAAG), Korea; commander, Korean Air Defense Sector; commander, Air Forces Korea; and Air Force adviser to the senior member, United Nations Military Armistice Commission.

In July 1972 General Maloy was transferred to Ramstein Air Base, Germany, where he assumed command of the Seventeenth Air Force and in October 1972 moved with the Headquarters to Sembach Air Base, Germany.

General Maloy went to Lackland Air Force Base, Texas, in June 1973 as commander of the Air Force Military Training Center; and in August 1974 assumed duties as vice commander of Air Training Command.

His military decorations and awards include the Distinguished Service Medal; Silver Star; Legion of Merit with four oak leaf clusters; Distinguished Flying Cross; Bronze Star Medal with "V" device; Air Medal with five oak leaf clusters; Army Commendation Medal with oak leaf cluster; Purple Heart; Distinguished Unit Citation Emblem; Republic of Vietnam Medal of Honor and the Cross of Gallantry with Palm; Chinese Air Force Yeng Hi; and the Republic of Korea Order of National Security Merit Cheon-Su.

He was promoted to the grade of major general effective Aug. 1, 1970, with date of rank Feb. 1, 1966.

(Current as of Oct. 1, 1974)