Engage

Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Facebook
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Facebook
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Facebook
Logo
Twitter
Logo
Facebook
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Twitter
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
Logo
Facebook
2,634,695
Like Us
Twitter
816,406
Follow Us
YouTube Blog RSS Instagram Flickr

BRIGADIER GENERAL KENNETH E. TODOROV

PRINT | E-MAIL

Brig. Gen. Kenneth E. Todorov currently serves as the Deputy Director of the Missile Defense Agency (MDA), Office of the Secretary of Defense, Fort Belvoir, Virginia.  In this role, General Todorov advises the Director, MDA, in the responsibility for the fielding of the Ballistic Missile Defense System (BMDS) and provides management oversight of MDA support to BMDS operational programs.  General Todorov supports the development and implementation BMDS policy, capabilities, priorities, resources, and operational interface with Services, Combatant Commands, Joint Staff, and Allies. In the performance of these responsibilities, General Todorov ensures MDA is responsive to Warfighter needs to deliver BMDS capabilities as soon as practical, defines Agency policy, requirements, goals, and objectives, and sets priorities, assigns responsibilities, and manages organizational resources necessary to achieve Agency objectives.

General Todorov’s previous assignments include:  Joint Integrated Air and Missile Defense Organization (JIAMDO), J-8, Joint Staff; Deputy Director of Operations, Headquarters U.S. Northern Command; Director, Standing Joint Force Headquarters, U.S. Northern Command; Executive Assistant to the Commander, North American Aerospace Defense Command and U.S. Northern Command; Commander, 23rd Wing, 9th Air Force; Vice Commander, 23rd Wing, 9th Air Force; Director of Staff, 347th Rescue Wing; Squadron Commander, Detachment 3, Air Force Flight Test Center; Squadron Operations Officer, Detachment 3, Air Force Flight Test Center; and Operations Officer, Current Readiness and Capabilities, Operations Directorate (J3), Joint Staff.

General Todorov graduated from Siena College in New York in 1985 and was commissioned through the Reserve Officer Training Corps program at Rensselaer Polytechnic Institute. He is a command pilot with more than 3,800 flight hours. He has held a number of flying and staff positions, and has commanded at the squadron and wing levels. Additionally, General Todorov led the initial Coalition Air Force Transition Team into Iraq to assess the capabilities and requirements for all special operations and rotary wing assets of the Iraqi Air Force. 

EDUCATION 
1985 Bachelor's degree in history and Russian studies, Siena College, Loudonville, N.Y. 
1987 Squadron Officer School, Maxwell AFB, Ala. 
1993 Master of Business Administration degree, National University, San Diego, Calif. 
1998 Distinguished graduate, Master's degree in national security and strategic studies, College of Naval Command and Staff, Naval War College, Newport, R.I. 
2000 Armed Forces Staff College, Norfolk, Va. 
2005 Master's degree in strategic studies, academic distinction, Air War College, Maxwell AFB, Ala. 
2008 Leadership Development Program, Center for Creative Leadership, Greensboro, N.C. 
2008 National Security Management Course, Maxwell School of Citizenship and Public Affairs, Syracuse University, N.Y. 
2009 Senior Executive Fellows Program, John F. Kennedy School of Government, Harvard University, Cambridge, Mass. 
2011 Senior Executives in National and International Security Program, John F. Kennedy School of Government, Harvard University, Cambridge, Mass. 

ASSIGNMENTS 
1. October 1985 - August 1986, student, undergraduate pilot training, Fort Rucker, Ala. 
2. August 1986 - January 1987, student, HH-3 transition training, 1550th Combat Crew Training Wing, Kirtland AFB, N.M. 
3. January 1987 - July 1988, H-3 aircraft commander, 703rd Tactical Air Support Squadron, Shaw AFB, S.C. 
4. August 1988 - September 1989, HH-3 instructor pilot, 38th Air Rescue Squadron, Osan Air Base, South Korea 
5. September 1989 - August 1994, Chief, Wing Standardization and Evaluation, and wing executive officer, Detachment 3, Air Force Flight Test Center, Edwards AFB, Calif. 
6. August 1994 - July 1997, Exchange Officer and Weapons and Tactics Department Head, Helicopter Anti-Submarine Squadron 10, Naval Air Station North Island, Calif. 
7. August 1997 - June 1998, Student, College of Naval Command and Staff, Naval War College, Newport, R.I. 
8. June 1998 - July 2001, Operations Officer, Current Readiness and Capabilities, Operations Directorate (J3), Joint Staff, the Pentagon, Washington, D.C. 
9. July 2001 - June 2002, Squadron Operations Officer, Detachment 3, Air Force Flight Test Center, Edwards AFB, Calif. 
10. June 2002 - June 2004, Squadron Commander, Detachment 3, Air Force Flight Test Center, Edwards AFB, Calif. 
11. July 2004 - June 2005, Student, Air War College, Maxwell AFB, Ala. 
12. June 2005 - April 2006, Director of Staff, 347th Rescue Wing, Moody AFB, Ga. 
13. April 2006 - May 2007, Vice Commander, 23rd Wing, Moody AFB, Ga. 
14. May 2007 - May 2009, Commander, 23rd Wing, Moody AFB, Ga. 
15. May 2009 - July 2010, Executive Assistant to the Commander, North American Aerospace Defense Command and U.S. Northern Command, Peterson AFB, Colo. 
16. August 2010 - May 2011, Director, Standing Joint Force Headquarters, U.S. Northern Command, Peterson AFB, Colo. 
17. May 2011 – July 2013, Deputy Director of Operations, Headquarters U.S. Northern Command, Peterson AFB, Colo. 
18. July 2013 – July 2014, Director, Joint Integrated Air and Missile Defense Organization, Joint Staff, the Pentagon, Washington, D.C. 
19. July 2014 – present, Deputy Director of the Missile Defense Agency, Office of the Secretary of Defense, Fort Belvoir, Va.

SUMMARY OF JOINT ASSIGNMENTS 
1. June 1998 - July 2001, Operations Officer, Current Readiness and Capabilities, Operations Directorate (J3), Joint Staff, the Pentagon, Washington, D.C., as a major and lieutenant colonel 
2. May 2009 - July 2010, Executive Assistant to the Commander, North American Aerospace Defense Command and U.S. Northern Command, Peterson AFB, Colo., as a colonel 
3. August 2010 - May 2011, Director, Standing Joint Force Headquarters, U.S. Northern Command, Peterson AFB, Colo., as a brigadier general 
4. May 2011 – July 2013, Deputy Director of Operations, Headquarters U.S. Northern Command, Peterson AFB, Colo., as a brigadier general 
5. July 2013 – July 2014, Director, Joint Integrated Air and Missile Defense, Joint Staff, the Pentagon, Washington, D.C., as a brigadier general 
6. July 2014 – present, Deputy Director of the Missile Defense Agency, Office of the Secretary of Defense, Fort Belvoir, Va., as a brigadier general

FLIGHT INFORMATION 
Rating: Command pilot 
Flight hours: More than 3,800 
Aircraft flown: HH-60 (multiple models), TH-55, UH-1H, CH-3E, HH-3E, HC-130, MI-8 and MI-24 

MAJOR AWARDS AND DECORATIONS 
Defense Superior Service Medal with oak leaf cluster 
Legion of Merit 
Defense Meritorious Service Medal 
Meritorious Service Medal with oak leaf cluster 
Joint Service Commendation Medal 
Aerial Achievement Medal with oak leaf cluster 
Air Force Commendation Medal with two oak leaf clusters 
Navy Commendation Medal 
Joint Service Achievement Medal 

OTHER ACHIEVEMENTS 
2000 Division Action Officer of the Year, Joint Staff 
2009 Appointed Honorary Chief Master Sergeant by the Chief Master Sergeant's Council, 23rd Wing 

EFFECTIVE DATES OF PROMOTION 
Second Lieutenant May 16, 1985 
First Lieutenant Aug. 1, 1987 
Captain Aug. 1, 1989 
Major June 1, 1997 
Lieutenant Colonel April 1, 2001 
Colonel Aug. 1, 2005 
Brigadier General Oct. 1, 2010 

(Current as of September 2014)