MAJOR GENERAL EUGENE L. HUDSON

PRINT | E-MAIL

Major General Eugene L. Hudson is assistant deputy chief of staff, systems and logistics, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C.

General Hudson was born in 1921, in Los Angeles, Calif., where he graduated from Fairfax High School in 1940 and attended Los Angeles City College. He enlisted in the Army Air Corps in 1942, attended aviation cadet training, and graduated from flying school in May 1943 with his pilot wings and commission as second lieutenant. He earned a bachelor of science degree in engineering at the University of Southern California in February 1949, a master's degree from The George Washington University in 1963, and graduated from the Air War College in 1963.

During World War II he was a B-29 instructor pilot and went with the 455th Bombardment Group to Italy. He flew 36 combat missions over North Africa and Italy. In December 1945 he was released from active duty and joined the active reserve while attending the University of California.

In October 1949 he returned to active duty and attended the Atomic Energy Training Course and the Airborne Electronics Maintenance Course at Keesler Air Force Base, Miss. In September 1950 he was assigned to the 43d Maintenance and Supply Group, Davis-Monthan Air Force Base, Ariz., as armament and electronics maintenance officer. In December 1952 he became maintenance officer with the 98th Bombardment Wing at Yokota Air Base, Japan. During this assignment, he flew nine combat missions over Korea.

General Hudson returned to the United States in August 1953 as commander of the armament and electronics maintenance squadron for the 320th Bombardment Wing, and as the staff maintenance officer with the 12th Air Division at March Air Force Base, Calif. He moved to Dyess Air Force Base, Texas, in July 1956 to become director of operations, 819th Air Division, and later assumed the position of director of operations, 96th Bombardment Wing. In April 1958 he became chief of the Missile Program Branch, Directorate of Plans, Headquarters Strategic Air Command, Offutt Air Force Base, Neb.

After graduation from the Air War College in 1963, his assignments included commander, 4000th Combat Support Group, Offutt Air Force Base, Neb., from July 1963 until September 1966; deputy commander for maintenance, Headquarters 68th Bombardment Wing, Seymour Johnson Air Force Base, N.C., from September 1966 to April 1967; commander of the 68th Bombardment Wing at Seymour Johnson from April 1967 to July 1968; commander of the 42d Bombardment Wing, Loring Air Force Base, Maine, from July 1968 until April 1970; commander of the 40th Air Division, Wurtsmith Air Force Base, Mich., from May 1970 to February 1972; assistant deputy chief of staff for operations, Seventh Air Force, Republic of Vietnam, from February to May 1972; director of intelligence for Seventh Air Force and Military Assistance Command Vietnam, and later the U.S. Support Advisory Group in Vietnam and Thailand from May 1972 to May 1973.

In June 1973, he was appointed the deputy chief of staff, logistics, Headquarters Strategic Air Command, Offutt Air Force Base, Neb.

General Hudson was reassigned to Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C., as director of logistics plans and programs for the Deputy Chief of Staff, Systems and Logistics, in January 1975. He assumed the position of assistant deputy chief of staff, systems and logistics, in August 1975.

His military decorations and awards include the Distinguished Service Medal, Legion of Merit with oak leaf cluster, Distinguished Flying Cross, Bronze Star Medal, Air Medal with four oak leaf clusters, Joint Service Commendation Medal, Air Force Commendation Medal, Distinguished Unit Citation Emblem, Air Force Outstanding Unit Award Ribbon, and the Republic of Vietnam National Order of Vietnam.

General Hudson's hometown is also Los Angeles.

He was promoted to the grade of major general effective Aug. 1. 1972, with date of rank July 1, 1969.

(Current as of Sept. 15, 1975)