Engage

T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
F
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
F
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
Facebook
1,470,449
Like Us
Twitter
238,138
Follow Us
YouTube Flickr Blog RSS Instagram

BRIGADIER GENERAL HARRY M. CHAPMAN

PRINT | E-MAIL

Brigadier General Harry M. Chapman is deputy director for operations (reconnaissance and electronics warfare), Organization of the Joint Chiefs of Staff.

General Chapman was born in Atlanta, Ga., in 1924. He entered the Army Air Forces in November 1942 as an aviation cadet and received his pilot wings and commission as second lieutenant in April 1944.

During World War II in September 1944, he was assigned to the 3616t Fighter Group, Eighth Air Force, and saw combat in the European Theater of Operations. As a fighter pilot, he flew P-51 Mustangs and received credit for destroying three German aircraft, one of which was the new jet, ME 262.

He returned to the United States in January 1946 and after several short assignments in Florida was transferred in August 1946 to Eglin Field, Fla., as a test pilot with the Air Proving Ground Command. In February 1947 he was assigned as assistant operations officer for the 7th Fighter Squadron, 49th Fighter Group, of the Fifth Air Force at Chitose and Misawa Air Bases in Japan.

In July 1949 he became group operations officer for the jet fighter school, the 3525th Pilot Training Wing, at Williams Air Force Base, Ariz., where he was also a member of the Air Force "Acrojet" Acrobatic Team, flying the P-80 Shooting Star.

In February 1954 General Chapman was assigned to the newly activated 388th Fighter Bomber Wing, Cannon Air Force Base, N.M., as commander, 563d Fighter Bomber Squadron. The Wing went to Etain Air Base, France, in November 1954, and General Chapman became commander of Detachment 1, 388th Fighter Bomber Wing, at Spangdahlem Air Base, Germany, in November 1955.

He returned to the United States in August 1957 and was assigned as a student at the Air Command and Staff College, Maxwell Air Force Base, Ala. In July 1958 he was named senior Air Force representative to the U.S. Army Transportation School, Fort Eustis, Va. In April 1960 he was assigned to Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C., as a plans and programs officer in the Far East/Western Hemisphere Section, Office of the Deputy Chief of Staff, Plans and Operations. During 1964 General Chapman attended college under the Bootstrap Program at the University of Omaha, where he received his bachelor's degree.

He was assigned to the U.S. Strike Command at MacDill Air Force Base, Fla., in August 1964 and served in the Doctrine and Requirements Division, J-5, as plans officer; chief, Concept and Doctrine Division; and chief, Joint Doctrine/Requirements Division. In December 1966 he was assigned as a student at the Imperial Defence College in London, England. He assumed duties as vice commander of the 66th Tactical Reconnaissance Wing at Upper Heyford, England, in December 1967. During this tour of duty the 17th Tactical Reconnaissance Squadron converted from RF-101 to RF-4C aircraft.

In June 1969 he assumed command of the 460th Tactical Reconnaissance Wing, Tan Son Nhut Airfield, Republic of Vietnam. He completed 206 combat missions in the RF-4C aircraft, over half of which were out-country.

General Chapman was assigned to Headquarters U.S. Air Force in the Directorate of Plans, Office of the Deputy Chief of Staff, Plans and Operations, as Deputy Assistant for Joint Matters, in June 1970, and became Assistant Director of Plans for Joint and National Security Council Matters in December 1971. He was transferred to Defense Intelligence Agency to serve as chief of staff effective November 1972.

In October 1973 General Chapman was appointed deputy director for operations (reconnaissance and electronic warfare), Organization of the Joint Chiefs of Staff, Washington, D.C.

His military decorations and awards include the Legion of Merit, Distinguished Flying Cross with oak leaf cluster, Meritorious Service Medal, Air Medal with 18 oak leaf clusters, Joint Service Commendation Medal, and the Air Force Commendation Medal with oak leaf cluster. He is a command pilot with more than 5,500 flying hours and 253 combat missions to his credit.

He was promoted to the grade of brigadier general effective Aug. 1, 1971, with date of rank June 25, 1971.

(Current as of Oct. 15, 1973)