Engage

T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
F
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
Facebook
1,475,999
Like Us
Twitter
239,947
Follow Us
YouTube Flickr Blog RSS Instagram

LIEUTENANT GENERAL MICHAEL J. BASLA

PRINT | E-MAIL

Lt. Gen. Michael J. Basla is the Chief, Information Dominance and Chief Information Officer, Office of the Secretary of the Air Force, the Pentagon, Washington, D.C. General Basla leads four directorates and supports 77,000 cyber operations and support personnel across the globe with a portfolio valued at $17 billion. He has overall responsibility for networks and network-centric policies, communications, information resources management, information assurance, and related matters for the Department of the Air Force. As Chief Information Officer, Lt. Gen. Basla provides oversight of portfolio management, delivers enterprise architecture, and enforces freedom of information act and privacy act laws. He integrates Air Force warfighting and mission support capabilities by networking air, space, and terrestrial assets. Additionally, he shapes doctrine, strategy, and policy for all cyberspace operations and support activities.

General Basla is a native of Syracuse, N.Y., and graduated from Bishop Grimes High School. He received his commission in 1979 as a distinguished graduate of Officer Training School. General Basla has served in five operational communications units including commands at detachment, squadron and group levels. He has extensive joint experience including a tour as Director for C4 Systems, Joint Task Force Southwest Asia in Saudi Arabia where he delivered integrated network operations in support of United Nations security resolution enforcement against Iraq. He has served on the staffs of the Joint Staff, U.S. Transportation Command, Headquarters U.S. Air Force, Air Mobility Command and Air Force Communications Command. In 2005, General Basla received the Eugene M. Zuckert Award, which honors one general officer or senior executive service member each year for outstanding management achievements by a Department of the Air Force Manager.

Prior to his current assignment, he was Vice Commander, Air Force Space Command, Peterson Air Force Base, Colo., where he assisted the commander in organizing, equipping, training, and maintaining mission-ready space and cyberspace forces and capabilities for North American Aerospace Defense Command, U.S. Strategic Command and the other functional and geographic combatant commands with missile warning, positioning, navigation and timing, communications and cyber capabilities.

EDUCATION
1975 Bachelor of Science degree in mathematics, University of New York, Albany
1984 Squadron Officer School, Maxwell Air Force Base, Ala.
1985 Master of Science degree in teleprocessing science, Air Force Institute of Technology, University of Southern Mississippi, Hattiesburg
1990 Air Command and Staff College, by correspondence
1992 Distinguished graduate, College of Naval Command and Staff, Naval War College, Newport, R.I.
1996 Industrial College of the Armed Forces, National Defense University, Fort Lesley J. McNair, Washington, D.C.
1998 Seminar XXI, Foreign Political and International Relations, Massachusetts Institute of Technology, Cambridge
2003 Senior Executive Fellow, John F. Kennedy School of Government, Harvard University, Cambridge, Mass.
2009 Senior Joint Information Operations Course, Air University, Maxwell AFB, Ala.
2010 Pinnacle General and Flag Officer Course, National Defense University, Washington, D.C.

ASSIGNMENTS
1. March 1979 - March 1980, Student, Basic Communications-Electronics Course and Communications Computer Programming Course, Keesler AFB, Miss.
2. March 1980 - November 1982, Automatic Digital Network Systems Analyst, later, Chief, AUTODIN Switching Center, 2049th Communications Group, McClellan AFB, Calif.
3. November 1982 - February 1984, Commander, Detachment 2, 2186th Communications Squadron, Menorca Radio Relay Location, Spain
4. May 1984 - March 1985, Student, Telecommunications Staff Officer Course, Keesler AFB, Miss.
5. March 1985 - August 1985, Student, Air Force Institute of Technology, University of Southern Mississippi, Hattiesburg
6. August 1985 - June 1988, Command and Control Systems Integrator, later, aide-de-camp to the Commander, Air Force Communications Command, Scott AFB, Ill.
7. July 1988 - July 1991, Commander, 2143rd Communications Squadron, and Deputy Commander for Communications-Computer Systems, 26th Reconnaissance Wing, Zweibrucken Air Base, Germany
8. August 1991 - June 1992, Student, Naval College of Command and Staff, Naval War College, Newport, R.I.
9. July 1992 - June 1995, Action Officer, Directorate of C4 Systems (J6), Joint Staff, the Pentagon, Washington, D.C.
10. June 1995 - June 1996, Student, Industrial College of the Armed Forces, National Defense University, Washington, D.C.
11. July 1996 - July 1998, Assistant for senior officer matters, later, Chief, Force Management Division, Deputy Chief of Staff for Communications and Information, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C.
12. July 1998 - April 2000, Commander, 96th Communications Group, Eglin AFB, Fla.
13. April 2000 - May 2001, Director, C4 Systems (J6), Joint Task Force Southwest Asia, Riyadh, Saudi Arabia
14. June 2001 - April 2002, Director of Information Technology Enterprise Operations, Deputy Chief of Staff for Communications and Information, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C.
15. May 2002 - June 2004, Director of Communications and Information, Headquarters Air Mobility Command, Scott AFB, Ill.
16. June 2004 - December 2005, Deputy Director, Operational Support Modernization Program, Deputy Chief of Staff for Warfighting Integration, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C.
17. December 2005 - June 2007, Director, Command, Control, Communications and Computer Systems (TCJ6), U.S. Transportation Command, Scott AFB, Ill.
18. June 2007 - August 2009, Vice Director, Command, Control, Communications and Computer Systems (VJ6), Joint Staff, the Pentagon, Washington, D.C.
19. August 2009 - May 2012, Vice Commander, Air Force Space Command, Peterson AFB, Colo.
20. June 2012 - present, Chief, Information Dominance and Chief Information Officer, Office of the Secretary of the Air Force, the Pentagon, Washington, D.C.


SUMMARY OF JOINT ASSIGNMENTS
1. July 1992 - June 1995, action officer, Directorate of C4 Systems (J6), Joint Staff, the Pentagon, Washington, D.C., as a major and lieutenant colonel
2. April 2000 - May 2001, Director, C4 Systems (J6), Joint Task Force Southwest Asia, Riyadh, Saudi Arabia, as a colonel
3. December 2005 - June 2007, Director, C4 Systems (TCJ6), U.S. Transportation Command, Scott AFB, Ill., as a brigadier general
4. June 2007 - August 2009, Vice Director, C4 Systems (VJ6), Joint Staff, the Pentagon, Washington, D.C., as a brigadier general and major general

MAJOR AWARDS AND DECORATIONS
Distinguished Service Medal
Defense Superior Service Medal with two oak leaf clusters
Legion of Merit with oak leaf cluster
Defense Meritorious Service Medal
Meritorious Service Medal with four oak leaf clusters

PROFESSIONAL MEMBERSHIPS AND ASSOCIATIONS
Outstanding Young Men of America
Life member, Air Force Association
Life member, Armed Forces Communications and Electronics Association
Life member, Naval War College League

EFFECTIVE DATES OF PROMOTION
Second Lieutenant March 20, 1979
First Lieutenant March 20, 1981
Captain March 20, 1983
Major December 1, 1988
Lieutenant Colonel March 1, 1994
Colonel September 1, 1998
Brigadier General September 1, 2005
Major General November 24, 2008
Lieutenant General March 2, 2011

(Current as of July 2012)