Engage

T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
F
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
F
Logo
T
Logo
T
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
Facebook
1,707,246
Like Us
Twitter
295,736
Follow Us
YouTube Flickr Blog RSS Instagram

BRIGADIER GENERAL JOHN M. REYNOLDS

PRINT | E-MAIL

Brigadier General John M. Reynolds assumed command of the 93d Bombardment Wing on July 22, 1958. He replaced Colonel Paul K. Carlton who has been wing commander since Brigadier General William E. Eubank Jr. departed in June 1958 to take command of the 4310th Air Division in North Africa.

John M. Reynolds was born in Cleveland, Ohio in 1911. After graduating from Murphy High School in Mobile, Ala., in 1930, he entered Alabama Polytechnic Institute and graduated in 1934 with a bachelor of science degree in Aeronautical Engineering.

He received his flight training in 1935 at Randolph and Kelly fields, San Antonio, Texas and served in the Army Air Corps as a flying cadet until October 1936, when he was commissioned a second lieutenant in the Regular Army Air Corps.

His first assignment, after graduation, took him to Hamilton Air Force Base, Calif., where he had various squadron assignments including navigator, bombardier and aircraft commander of a combat crew. He was transferred in November to the 24th Squadron, 23d Composite Group where he became squadron operations officer and held this position until November 1941.

Upon subsequent reassignment, General Reynolds became squadron commander and operations officer with the 8th and l5th Reconnaissance squadrons respectively. He held these positions until April 1942, when he was assigned as plans, training and operations officer with the 3d Bombardment Command stationed at that time at MacDill Field, Fla. From there be was reassigned to the 9th Air Division, as division air operations officer, serving in the United Kingdom, Belgium and France from June 1944 until the end of the war in Europe.

From May 1945 to June 1947, the colonel served as staff officer in the Operations Division of the War Department General Staff, Washington, D.C. He returned to the United Kingdom in July 1947, where he first attended the British Joint Service Staff College and later served as Air Force representative on a Joint Planning Staff.

He returned to the United States in August 1949 and was stationed at Maxwell Air Force Base on the Air University Staff until 1950, when he was assigned as deputy wing commander and chief of staff of the 306th Bombardment Wing at MacDill Air Force Base. In February 1951, General Reynolds was made wing commander of the 307th Bomb Wing at Okinawa where he participated in the Korean operations and was air commander on 36 bombing missions on North Korean targets including bridges on the Yalu River.

He returned to the Zone of Interior in October 1951 to become director of operations at Headquarters Second Air Force, Barksdale Air Force Base, La.

He became commander of the 2nd Bomb Wing stationed at Hunter Air Force Base, Savannah, Ga., Feb. 1, 1952, and was promoted to brigadier general in June 1953 while commanding that unit.

In August of the same year, General Reynolds was transferred to Biggs Air Force Base, El Paso, Texas, and on Sept. 1, 1953, assumed command of the 810th Air Division, composed of the 95th Bombardment Wing (H), 97th Bombardment Wing (M) and the 810th Air Base Group, and tenant organizations.

General Reynolds, a rated command pilot, has been awarded the Legion of Merit; the Bronze Star Medal; the Distinguished Flying Cross; the Air Medal with three oak leaf clusters; the Asiatic-Middle East Medal; the World War II Victory Medal; the Korean Service Medal; the United Nations Service Medal; the American Campaign Medal; and the American Defense Medal.