Engage

T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
F
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
F
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
Facebook
1,700,971
Like Us
Twitter
294,577
Follow Us
YouTube Flickr Blog RSS Instagram

BRIGADIER GENERAL JAMES R. MCCARTHY

PRINT | E-MAIL

Brigadier General James R. McCarthy is deputy for strategic, space and electronic programs, Air Force Acquisition Logistics Division, Air Force Logistics Command, Wright-Patterson Air Force Base, Ohio.

General McCarthy was born in 1930, in Memphis, Tenn. He graduated from Virginia Military Institute, Lexington, Va., in 1952 with a bachelor of science degree in civil engineering. He received a master's degree in business management from The George Washington University, Washington, D.C., in 1965; completed Air Command and Staff College at Maxwell Air Force Base, Ala., in 1965; and graduated from the Army War College at Carlisle Barracks, Pa., in 1970.

General McCarthy entered active duty in July 1952 as a squadron maintenance officer at Eglin Air Force Base, Fla. In January 1954 he graduated from pilot training at Reese Air Force Base, Texas. He then served as an instructor in nuclear physics at Randolph Air Force Base, Texas, from May 1954 to February 1956. While at Randolph he also had several flying assignments piloting B-17s, B-29s and B-50s.

He completed radar navigator's school for pilots in September 1956 and was then assigned to the 67th Bombardment Squadron, Strategic Air Command, at Chennault Air Force Base, La. He served there as a radar navigator, B-47 aircraft commander and wing maintenance plans officer until May 1960.

From May 1960 to October 1963, General McCarthy served at Dow Air Force Base, Maine, as a B-52 aircraft commander and wing director of safety. In 1963 he was selected as aide-de-camp to the commander of Eighth Air Force, Westover Air Force Base, Mass.

Upon graduation from the Air Command and Staff College in October 1965, he was assigned to the 309th Air Commando Squadron, Tan Son Nhut Air Base, Republic of Vietnam, as a C-123 pilot and operations officer.

Returning to the United States in October 1966, he served as a plans and programs officer and executive officer for the Directorate of Plans, Office of the Deputy Chief of Staff for Plans and Operations, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C.

General McCarthy returned to Vietnam for his second combat tour in May 1968. He served as a squadron commander, first in Saigon and later at Nha Trang Air Base.

Following graduation from the Army War College in 1970, he was assigned to the Organization of the Joint Chiefs of Staff, Washington, D.C., as a staff assistant for arms control.

In September 1971 he was assigned as the deputy commander for operations, 416th Bombardment Wing, Griffiss Air Force Base, N.Y. While on this assignment he was sent on temporary duty to Southeast Asia as part of the Bullet Shot Task Force, where he served as a KC-135 squadron commander, assistant deputy chief of staff for operations and commander of the 310th Air Refueling Wing.

General McCarthy was assigned as vice commander, 43rd Strategic Wing at Andersen Air Force Base, Guam, in September 1972 and became wing commander in December 1972. The 43rd flew B-52D's in support of combat operations in Southeast Asia. While commander of the 43rd Strategic Wing, he was awarded the Air Force Cross for leading his wing in the largest B-52 raid in the history of the Strategic Air Command against heavily defended targets in the Hanoi area.

From June until November 1973, General McCarthy was commander of the 303rd Consolidated Maintenance Wing. The 303rd was responsible for all maintenance on 150 B-52D's and B-52G's flown from Andersen Air Force Base in support of Arc Light Operations.

When the 303rd was deactivated General McCarthy was again assigned as commander of the 43rd Strategic Wing. He served in this position until July 1974 when he moved to Offutt Air Force Base, Neb., as assistant deputy chief of staff, personnel, for Headquarters Strategic Air Command.

General McCarthy became commander of the 42nd Air Division at Blytheville Air Force Base, Ark., in May 1975. He assumed his current position in July 1978.

He is a command pilot and a radar navigator with more than 7,000 hours of flying experience. He has flown more than 1,200 combat missions in Southeast Asia in such diverse aircraft as the B-52, C-123, C-130, F-4E and KC- 135.

In addition to the Air Force Cross, General McCarthy's military decorations and awards include the Legion of Merit with oak leaf cluster, Distinguished Flying Cross with oak leaf cluster, Bronze Star Medal with oak leaf cluster, Air Medal with 22 oak leaf clusters, Joint Service Commendation Medal with oak leaf cluster, Air Force Commendation Medal, Republic of Vietnam Gallantry Cross with palm and Republic of Vietnam Air Service Medal.

He was promoted to brigadier general July 1, 1975, with date of rank June 19, 1975.

(Current as of December 1979)