Engage

T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
F
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
F
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
Facebook
1,755,256
Like Us
Twitter
306,363
Follow Us
YouTube Flickr Blog RSS Instagram

BRIGADIER GENERAL GEORGE EDWARD MCCORD

PRINT | E-MAIL

Brigadier General George Edward McCord is chief, Army and Air Force Exchange Service.

General McCord was born in Sapulpa, Okla., in 1917. After graduating from high school in Altus, Okla., he attended Southern Methodist University, Dallas, Texas. He entered the Army Air Corps as an aviation cadet in October 1941, and graduated from advanced flying training at Foster Field, Texas, in April 1942. He was then assigned as an instructor pilot in the basic flying training program at Perrin Field, Sherman, Texas.

In June 1943 he was assigned to Mountain Home Army Air Field, Idaho, as a B-24 instructor pilot in an operational training group. He accompanied the group when it moved to Tonopah Army Air Field, Nev., in January 1944.

In August 1944 General McCord joined the 455th Bombardment Group of the Fifteenth Air Force in Italy, flew a combat tour in B-24 aircraft and became the group operations officer. In May 1945 he was assigned as staff intelligence officer in the headquarters of the Occupational Air Force for Austria which was then being formed.

He returned to the United States in September 1945 where he was assigned to Chanute Field, Ill., and later to duty at Truax Field, Wis., to direct the inactivation of Truax Field. In August 1946 he returned to Southern Methodist University for completion of college work, obtaining his bachelor of arts degree in business administration in June 1947. The next three years General McCord served as assistant executive officer of the Air Intelligence Division in Headquarters U.S. Air Force in the Office of the Deputy Chief of Staff for Operations. He next attended the Air Command and Staff School at Maxwell Air Force Base, Ala., graduated in December 1950, and remained as an intelligence instructor on the faculty of the school.

In January 1952 he became assistant director of intelligence for Fifth Air Force, Korea. Upon his return from Korea in February 1953 he served in various capacities in the Office of the Deputy Director for Targets of the Directorate of Intelligence, Headquarters U.S. Air Force.

General McCord was assigned in August 1956 to Headquarters 58th Air Division at Wright-Patterson Air Force Base, Ohio, where he served as director of combat operations and later as deputy for operations. In July 1958 he assumed command of the 23d Fighter Group at Presque Isle Air Force Base, Maine, and in addition served as base commander. Upon the inactivation of the 23d Group in July 1959, he was assigned as vice commander of the 65th Air Division at Torrejon Air Base, Spain, where he remained for four years.

When General McCord returned from Spain in July 1963, he was assigned to Headquarters U.S. Air Force in the Office of the Deputy Chief of Staff for Personnel as chief of the Officer Assignment Division, Directorate of Military Personnel. After two years in this position he moved with the organization to Randolph Air Force Base, Texas, and served for a year as director of personnel resources and distribution. In June 1966 he assumed duties as deputy assistant, Deputy Chief of Staff, Personnel for Military Personnel.

His decorations include the Legion of Merit, Distinguished Flying Cross, Soldier's Medal, Bronze Star Medal, Air Medal with three oak leaf clusters, and Air Force Commendation Medal. He has more than 5,250 flying hours, of which 1,235 are in jet interceptor and training aircraft.

(Current as of Oct. 15, 1967)