Engage

T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
F
Logo
T
Logo
T
Logo
F
Logo
F
Logo
T
Logo
T
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
Facebook
1,754,222
Like Us
Twitter
306,051
Follow Us
YouTube Flickr Blog RSS Instagram

GENERAL BENJAMIN OLIVER DAVIS JR.

PRINT | E-MAIL

Benjamin O. Davis Jr. was born in Washington, D.C., in 1912. He graduated from Central High School in Cleveland, Ohio, in 1929, attended Western Reserve University at Cleveland and later the University of Chicago. He entered the U.S. Military Academy at West Point, N.Y., in July 1932 and graduated in June 1936 with a commission as a second lieutenant of infantry.

In June 1937 after a year as commander of an infantry company at Fort Benning, Ga., he entered the Infantry School there and a year later graduated and assumed duties as professor of military science at Tuskegee Institute, Tuskegee, Ala. In May 1941 he entered Advanced Flying School at nearby Tuskegee Army Air Base and received his pilot wings in March 1942.

General Davis transferred to the Army Air Corps in May 1942. As commander of the 99th Fighter Squadron at Tuskegee Army Air Base, he moved with his unit to North Africa in April 1943 and later to Sicily. He returned to the United States in October 1943, assumed command of the 332nd Fighter Group at Selfridge Field, Mich., and returned with the group to Italy two months later.

He returned to the United States in June 1945 to command the 477th Composite Group at Godman Field, Ky., and later assumed command of the Field. In March 1946 he went to Lockbourne Army Air Base, Ohio, as commander of the base and in July 1947 became commander of the 332nd Fighter Wing there.

In 1949 General Davis went to the Air War College, Maxwell Air Force Base, Ala.; and after graduation, he was assigned to the Deputy Chief of Staff for Operations, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C. He served in various capacities with the headquarters until July 1953, when he went to the advanced jet fighter gunnery school at Nellis Air Force Base, Nev.

In November 1953 he assumed duties as commander of the 51st Fighter-Interceptor Wing, Far East Air Forces, Korea. He served as director of operations and training at Far East Air Forces Headquarters, Tokyo, from 1954 until 1955, when he assumed the position of vice commander, Thirteenth Air Force, with additional duty as commander, Air Task Force 13 (Provisional), Taipei, Formosa.
In April 1957 General Davis arrived at Ramstein, Germany, as chief of staff, Twelfth Air Force, U.S. Air Forces in Europe. When the Twelfth Air Force was transferred to Waco, Texas in December 1957, he assumed new duties as deputy chief of staff for operations, Headquarters U.S. Air Forces in Europe, Wiesbaden, Germany.

In July 1961 he returned to the United States and Headquarters U.S. Air Force where he served as the director of manpower and organization, Deputy Chief of Staff for Programs and Requirements; and in February 1965 was assigned as assistant deputy chief of staff, programs and requirements. He remained in that position until his assignment as chief of staff for the United Nations Command and U.S. Forces in Korea in April 1965. He assumed command of the Thirteenth Air Force at Clark Air Base in the Republic of the Philippines in August 1967.

General Davis was assigned as deputy commander in chief, U.S. Strike Command, with headquarters at MacDill Air Force Base, Fla., in August 1968, with additional duty as commander in chief, Middle-East, Southern Asia and Africa.

His military decorations include the Air Force Distinguished Service Medal, Army Distinguished Service Medal, Silver Star, Legion of Merit with two oak leaf clusters, Distinguished Flying Cross, Air Medal with four oak leaf clusters, Air Force Commendation Medal with two oak leaf clusters and the Philippine Legion of Honor. He was a command pilot.

On Dec. 9, 1998, Benjamin O. Davis Jr. was advanced to general. President Clinton pinned on his four-star insignia.

Effective dates of promotion:
Second Lieutenant    June 12, 1936
First Lieutenant    June 19, 1939
Captain    Oct. 9, 1940 (temporary);  June 12, 1946 (permanent)
Major        May 13, 1942 (temporary);  
Lieutenant Colonel   May 29, 1942 (temporary);   July 2, 1948 (permanent)
Colonel   May 29, 1944 (temporary);  July 27, 1950 (permanent)
Brigadier General    Oct. 27, 1954 (temporary);  May 16, 1960 (permanent)
Major General   June 30, 1959 (temporary);  Jan. 30, 1962 (permanent)
Lieutenant General  April 30, 1965 
General   Dec. 9, 1998 (advanced)