Engage

T
Logo
T
Logo
T
Logo
T
Logo
F
Logo
T
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
F
Logo
Facebook
1,966,835
Like Us
Twitter
356,355
Follow Us
YouTube Flickr Blog RSS Instagram

LIEUTENANT GENERAL GEORGE M. BROWNING JR.

PRINT | E-MAIL

Lieutenant General George M. Browning Jr. is the comptroller of the Air Force, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C.

General Browning was born in Kansas City, Mo., in 1928. He earned a bachelor of science degree in business administration from the University of California, Los Angeles, graduating in 1952. In 1971 he received a master's degree in international relations from The George Washington University, Washington, D.C. He is a graduate of Squadron Officer School, and Air Command and Staff College, both at Maxwell Air Force Base, Ala.; and Naval War College, at Newport, R.I. He is a member of the Beta Theta Pi national social fraternity.

The general, an Air Force Reserve Officers' Training Corps distinguished graduate, entered the Air Force in February 1952, and was initially assigned to McClellan Air Force Base, Calif. He entered pilot training at Spence Air Base, Ga., in September 1952 and after advanced pilot training at Webb Air Force Base, Texas, he completed the Day-Fighter-Interceptor Course at Nellis Air Force Base, Nev., in November 1954. He flew with the 25th Fighter-Interceptor Squadron in South Korea and on Okinawa until August 1955, when he was assigned to the 327th Fighter-Interceptor Squadron at George Air Force Base, Calif.

In November 1956 General Browning became aide-de-camp to the commander of the 27th Air Division, Norton Air Force Base, Calif. He later served as the division chief of safety. In September 1960 he attended the Air Command and Staff College with follow-on instructor duties at Squadron Officer School until September 1962. He then was assigned as aide to the chief, Military Assistance Advisory Group, Bellux, Brussels, Belgium.

He returned to flying in August 1963, this time with the 497th Fighter-Interceptor Squadron, Torrejon Air Base, Spain. In March 1964 he moved to Headquarters U.S. Air Forces in Europe, Lindsey Air Station, Germany, as chief of the Rated Officers Assignment Branch, Office of the Deputy Chief of Staff, Personnel.

General Browning was assigned to the Air Force Reserve Officers Training Corps from July 1965 to June 1966, as an assistant professor of aerospace studies at Stanford University, and from June 1966 to June 1968, as professor of aerospace studies at San Jose (Calif.) State College.

After qualifying in F-4D's at George Air Force Base, General Browning served from April 1969 to April 1970, with the 432nd Tactical Reconnaissance Wing at Udorn Royal Thai Air Force Base, Thailand. He flew 120 combat missions in F-4D's while serving as operations officer for the 13th Tactical Fighter Squadron and assistant deputy commander for operations for the wing.

In 1970 General Browning attended the Naval War College and was a distinguished graduate. From June 1971 to April 1973, he was assistant for congressional liaison in the Directorate of Budget at Air Force headquarters. The general was vice commander of the 86th Tactical Fighter Wing at Ramstein Air Base, Germany, until May 1974. He then took command of the 26th Tactical Reconnaissance Wing at Zweibrucken Air Base, Germany.

Reassigned to Ramstein Air Base in June 1976, he served as inspector general for Headquarters U.S. Air Forces in Europe and in April 1978, General Browning became the command's assistant deputy chief of staff for operations and intelligence in charge of operations. Returning to the United States in June 1979, he was appointed director of budget, Office of the Comptroller of the Air Force, Headquarters U.S. Air Force. He assumed his present duties in July 1981.

General Browning is a command pilot with more than 3,700 flying hours. His military decorations and awards include the Legion of Merit with oak leaf cluster, Distinguished Flying Cross, Air Medal with seven oak leaf clusters, Air Force Commendation Medal with oak leaf cluster, Army Commendation Medal, Presidential Unit Citation emblem and Air Force Outstanding Unit Award ribbon with "V" device.

He was promoted to lieutenant general July 1, 1981, with date of rank June 30, 1981.

His hometown is San Fernando, Calif.

(Current as of January 1983)