HomeAbout UsBiographiesDisplay

MAJOR GENERAL GERALD CLARK BRANT

PRINT | E-MAIL

Gerald Clark Brant was born in Charlton, Iowa, in 1880. He was commissioned a second lieutenant of Cavalry upon graduation from the U.S. Military Academy, West Point, N.Y., on June 15, 1904.

He first served with the 9th Cavalry at Fort Walla Walla, Wash., and was then transferred to Fort Leavenworth, Kan., where he remained until January 1906. During part of that time, from July to August 1905, he was a competitor in the Division Cavalry Competition at Fort Riley, Kan., and from October to December 1905 commanded the School Detachment, Infantry and Cavalry School and Staff College. He was Assistant to the Executive Officer, U.S. Military Prison at Fort Leavenworth, Kan., to November 1907.

He was ordered to the Philippine Islands in November 1907, where he joined the 9th Cavalry at Camp McGrath, Batangas. He served with that regiment until May 1909, returning to the United States to serve at Fort D.A. Russell, Wyo., to March 1911. He then accompanied the 9th Cavalry to San Antonio, Texas, and Leon Springs, Texas, remaining there until July 1911, when he returned to Fort D. A. Russell where he remained until September 1911. He was on duty at the Pennsylvania Military College, Chester, until May 1913, when he joined the 10th Cavalry at Fort Ethan Allen, Vt. He served at that station, at Fort Huachuca and Naco, Ariz., to November 1914, at which time he was ordered to the Philippine Islands.

He arrived in Manila in January 1915 and served with the 7th Cavalry at Camp Stotsenburg to November 1915, and with the 9th Cavalry at that station until August 1917. He served with the 15th Cavalry at Fort William McKinley to September 1917, then returned to the United States. He was assigned to duty with the Aviation Section of the Signal Corps, Kelly Field, Texas, as Brigade Adjutant and Executive Director to March 1918. He commanded Kelly Field, Texas, to July 1918 and then became Chief of Operations Section, Office of the Director of Military Aeronautics, Washington, D.C., to September 1918. He was Assistant Director of Military Aeronautics, Washington, D.C., to November 1918. He served on several boards of officers and was on inspection duty at Washington, D.C., to February 1919. He became Commanding Officer, Ellington Field, Texas, to May 1919 and then served as Eastern Department and Corps Area Air Service Officer, N.Y., to August 1920.

He attended the General Service Schools at Fort Leavenworth to June 1921; the Command and General Staff School at Fort Leavenworth, from which he graduated in June 1922; and the Army War College, Washington, D.C., from which he graduated in June 1923. He served in the Supply Division, War Department General Staff, Washington, D.C., to June 1926. He was Executive Director, Office of the Assistant Secretary of War, to August 1927, and then served as Commanding Officer, Crissy Field, Calif., to November 1929. He was detailed on temporary duty at Headquarters, Ninth Corps Area, in connection with the selection of airplane landing sites to January 1930, and was Post and Group Executive Officer, Mitchel Field, N.Y., until October 1930. 

He was ordered to Hawaii in November 1930 and assigned to duty as Air Officer, Hawaiian Department, Fort Shafter, and in command of the 18th Composite Wing, Air Corps, to August 1934. In August 1934 he was assigned to duty at the International Air Races at Dayton, Ohio, to October 1934. He became Commanding Officer, Brooks Field, Texas, to February 1935, and in March 1935 he was placed in command of the 3rd Wing, General Headquarters Air Force, Barksdale Field, La.

In April 1937 he was transferred to Langley Field, Va., where he commanded the 2nd Wing, General Headquarters Air Force, to March 1938. He then assumed the duties of Commandant, Air Corps Technical School, Chanute Field, Ill., and in October 1940 was assigned to command the Gulf Coast Air Corps Training Center, Randolph Field, Texas.

In October 1941, he became Commanding General of the Newfoundland Base Command, St. Johns, Newfoundland. In January 1943, he returned to the United States and was assigned to command the Gulf Coast Army Air Forces Training Center, Randolph Field, Texas. The Gulf Coast Army Air Forces Training Center was redesignated the Army Air Forces Central Flying Training Command on July 31, 1943.

General Brant was awarded the Distinguished Service Medal in March 1943.

EFFECTIVE DATES OF PROMOTION
First Lieutenant June 26, 1911
Captain July 1, 1916
Major July 1, 1920
Lieutenant Colonel Sept. 27, 1928
Colonel Aug. 1, 1935
Brigadier General Oct. 1, 1940
Major General (temporary) on July 11, 1941

(Up to date as of January 1944)

Engage

Facebook Twitter
RT @PACAF: @109thAW Airmen prepare a #LC130 for take-off to Christchurch #NewZealand, Oct. 31. in support of the @NSF managed U.S. Antarcti…
RT @USAF_ACC: Awesome story on @usairforce Air Combat Command Captain supporting his daughter by cheering in sync with her at her football…
RT @cmsaf18: Leaders, listen up. Please speak with your teammates about their #financial readiness. Help them learn & lead them to the AFRC…
Interested in becoming a #pilot? Don't let height concerns stand in your way. Read on for stature requirements here: https://t.co/l1FoZt3nYL
RT @BullisSchool: Today in celebration of our veterans, we welcomed U.S. Air Force Col. D’Anne E. Spence and Master Navigator and Pentagon…
RT @DeptofDefense: Bringing the fight anywhere in any weather! These @usairforce special operators are in Norway, practicing with CV-22 Osp…
RT @PACAF: Working alongside our sister services, allies, and partners allows us to be ready, resilient, and postured for the future. @AusA
RT @GenDaveGoldfein: Today we swore in 20 recruits @PhoenixRaceway making them part of the greatest @usairforce on the planet. What better…
RT @DeptofDefense: .@AndersenAFBGuam is one of the world’s most historic Air Force bases! Where did it get its name? Click ▶️ to find out!…
Happy 244th birthday @USMC! Give us a call whenever you need some #airpower. #HappyBirthdayMarines https://t.co/P4yjU1iJLW
RT @AETCommand: #ICYMI: @81trwKeeslerAFB leadership officiated the opening of "The Lighthouse" inside the Larcher Chapel! Read more ⬇️ on t…
Last weekend @SecAFOfficial Barbara Barrett was publicly sworn in as the 25th Secretary of the #AirForce. See the h… https://t.co/1ZGrs8ku0y
As we prepare to honor #veterans around the world, the next generation of #Airmen were sworn in to the #USAF by Ge… https://t.co/sJkvcgrYSI
RT @AirMobilityCmd: Amid devastation, our Airmen go above and beyond to help their local communities to ensure their safety. The @Travis60A
RT @GenDaveGoldfein: .@SecAFOfficial, @cmsaf18 & I held our first town hall this week. Secretary Barrett discussed modernization, readiness…
It was an @AirMobilityCmd takeover @TODAYshow this morning. Hear Gen. Maryanne Miller's story and see her swear in… https://t.co/vrf3UAYxOV
RT @GenDaveGoldfein: Tune in to see our very own Director of Staff, Lt. Gen. Jackie Van Ovost, representing the best Air Force in the world…
.@GenDaveGoldfein discussed the implications and effects of unpredictable funding this week. Associated risks inclu… https://t.co/hGKne3fhmd