An official website of the United States government
Here's how you know
A .mil website belongs to an official U.S. Department of Defense organization in the United States.
A lock (lock ) or https:// means you’ve safely connected to the .mil website. Share sensitive information only on official, secure websites.

BRIGADIER GENERAL HORACE ARMOR SHEPARD

Horace A. Shepard was born at Purvis, Mississippi, November 15, 1912. He was graduated from Alabama Polytechnic Institute with a Bachelor of Science degree in aeronautical engineering in 1934, and that fall was appointed a flying cadet.

After attending the Air Corps Primary Flying School at Randolph Field, Texas, he transferred to the Air Corps Advanced Flying School at Kelly Field, Texas. In October, 1935, he was graduated from the school and was commissioned a second lieutenant in the Air Reserve.

His first assignment was at Barksdale Field, Louisiana, as operations officer of a pursuit squadron. In June, 1937, he returned to Randolph Field, Texas, where he served almost three years as a flight instructor.

On October 1, 1938, he received his Regular Army commission as a second lieutenant in the Air Corps.

In February, 1940, he was transferred to the Hawaiian Air Depot at Hickam Field, Hawaii, as chief engineering officer. He returned to the United States in August, 1943, and was appointed Director of Procurement and Industrial Planning at Air Material Command headquarters at Wright Field, Ohio.

In January, 1948, he became chief of the Procurement Division of Air Material Command at Wright-Patterson Air Force Base, Dayton, Ohio.

He was appointed Assistant Deputy Chief of Staff for Material at Air Force headquarters in Washington, D.C. in January, 1950. Two months later he became Director of Procurement and Engineering in the office of the Deputy Chief of Staff for Material.

Rated a Command Pilot, General Shepard has been awarded the Legion of Merit with one Oak Leaf Cluster, American Defense Service Medal with Foreign Service Clasp, American Campaign Medal, Asiatic-Pacific Campaign Medal with one Bronze Star, and World War II Victory Medal.

He is married and has three daughters.

PROMOTIONS
Flying Cadet, Air Corps, October 10, 1934, to October 14, 1936; Second Lieutenant, Air Reserve, October 14, 1936; Second Lieutenant, Air Corps, October 1, 1938; First Lieutenant, A.U.S., September 9, 1940; First Lieutenant, October 1, 1941; Captain, A.U.S. (Air Corps), March 1, 1942; Major, A.U.S. (Air Corps), March 1, 1942; Captain, A.U.S., November 7, 1942; Lieutenant Colonel, A.U.S. (Air Corps), November 8, 1942; Major, A.U.S., March 4, 1943; Colonel, A.U.S. (Air Corps), July 30, 1943; Lieutenant Colonel, A.U.S., March 8, 1944; Colonel, A.U.S., August 1, 1944; Brigadier General, A.U.S., October 1, 1947; Lieutenant Colonel, July 1, 1946; resigned, September 6, 1951.