HomeAbout UsBiographiesDisplay

MAJOR GENERAL H.M. DARMSTANDLER

PRINT | E-MAIL

Major General Harry M. Darmstandler is special assistant to the chief of staff for B-1 Matters, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C. In this capacity, he coordinates Air Force activities related to the B-1 bomber now in development.

General Darmstandler was born in Indianapolis, Ind., in 1922, where he graduated from Arsenal Technical High School in 1940. He received a bachelor of science degree in military science from the University of Omaha, in 1964, and a master of science degree in international relations from The George Washington University, in 1965.

He entered the aviation cadet program in Santa Ana, Calif., in May 1942 and graduated at Luke Field, Ariz., as a pilot and second lieutenant in February 1943.

During World War II, General Darmstandler served as an instructor pilot in the Air Training Command, and later as aircraft commander of a B-24 crew assigned to the 456th Bombardment Group in Italy. He flew 21 combat missions and remained in Italy after V-E Day through July 1945, flying gasoline and oil into Trieste. In September 1945 he separated from active duty, retaining a commission in the Army Air Corps Reserve.

In November 1948 General Darmstandler returned to active duty to participate in the Berlin airlift. Assigned to the 29th Troop Carrier Squadron, he completed nearly 200 missions before returning to the United States in July 1949 to join the Air Proving Ground Command at Eglin Air Force Base, Fla. He then became a B-17 "director pilot" for Operation GREENHOUSE nuclear tests conducted at Eniwetok Atoll in early 1951. Following the test series, he joined the 61st Troop Carrier Group in Japan where he flew combat cargo missions in support of military operations in Korea. In November 1952 the 61st Group returned to the United States and transitioned into C-124 Globemaster aircraft with General Darmstandler as the group chief pilot.

In February 1954 General Darmstandler moved to Donaldson Air Force Base, S.C., where he served as operations and training inspector under the inspector general, Eighteenth Air Force. During the winter of 1955-1956, he staged at Frobisher Bay, flying into ice air strips on frozen lakes in Northern Canada in support of the installation of the Defense Early Warning (DEW) Line. In the academic year of 1955-1956, he attended Command and Staff School at the Naval War College, Newport, R.I. He then returned to the 61st Troop Carrier Group to command a rotational detachment of C-124 aircraft at Rhein-Main Air Base, Germany. During this tour of duty, he led the air evacuation of American nationals from Tel Aviv at the outbreak of the Arab-Israeli conflict of 1956, and participated in the airlift of the United Nations security forces from the Scandanavian countries to the Suez.

In July 1957 General Darmstandler was assigned as aide and flag pilot to the commandant, Armed Forces Staff College, Norfolk, Va. In September 1960 he joined the staff of the commander in chief, Pacific, for a three-year tour. He next attended the University of Omaha under Operation BOOTSTRAP, and in August 1964 entered the National War College, during which time he also obtained a master's degree at The George Washington University.

In July 1965 General Darmstandler was assigned to the Organization of the Joint Chiefs of Staff, serving initially in the North American Division and later in the Current Operations Branch of the Pacific Division. During this period, he served on temporary duty in the Republic of Vietnam, visiting all of the major Air Force, Army, and Marine Corps units in-country while analyzing the system for close air support.

In August 1968 General Darmstandler was chosen to be a research fellow at the University of California, Los Angeles. In July 1969 he was assigned to Supreme Headquarters Allied Powers Europe as special assistant to the chief of staff and in June 1970 became executive to the chief of staff. In February 1972 he was assigned as commander, 12th Strategic Air Division, SAC, at Davis-Monthan Air Force Base, Ariz.

General Darmstandler was reassigned as the assistant deputy chief of staff for plans, Strategic Air Command at Offutt Air Force Base, Neb., in March 1973, and became the deputy chief of staff for plans in September 1973. In this position, he directed the formulation and development of plans, policies, programs and requirements for SAC. He also served as the commander in chief, SAC, representative to the Joint Strategic Target Planning Staff for the Joint Chiefs of Staff.

General Darmstandler assumed the position as special assistant to the chief of staff for B-1 Matters, U.S. Air Force, in July 1974.

His military decorations and awards include the Distinguished Service Medal, Legion of Merit with oak leaf cluster, Distinguished Flying Cross, Air Medal with two oak leaf clusters, Army Commendation Medal with oak leaf cluster, Air Force Outstanding Unit Award Ribbon, and the Republic of Korea Presidential Unit Citation Ribbon. He wears the Missileman Badge and is a command pilot with more than 7,000 flying hours.

His hometown is Indianapolis, Ind.

He was promoted to the grade of major general effective Sept. 1, 1973, with date of rank Feb. 1, 1971.

(Current as of Aug. 15, 1974)

Engage

Facebook Twitter
RT @PACAF: #Snow isn't much of an issue for us here in #Hawaii; however, if a #blizzard ever comes our way we know some hard-working #Airme
RT @LukeAFB: Even as the sun sets 🌅 the 63rd AMU maintainers are working hard to ensure the success of the mission! #goldenhour #aviation
💻 High Tech + Air Force = Oh, yes .@Travis60AMW has a tool that captures digital info, which renders 3D images of… https://t.co/N3iQ25ic0m
.@GenDaveGoldfein on U.S. Space Force: “This new, powerful service is being built upon a foundation of trust and c… https://t.co/v3HYcekA4a
RT @USAFHealth: For the past 18 years of war the Air Force has excelled at saving lives. Ground Surgical Teams extend the operational capab…
RT @HQ_AFMC: The difference in driving ability between those who train on the simulator before driving and those who don’t is “mind-blowing…
RT @HQAirUniversity: The LeMay Center announces the revision of Annex 3-30, Command and Control. Includes discussions on COMAFFOR/JFACC int…
RT @HiAirGuard: The Hawaii Air National Guard (HIANG) will be hosting a Sentry Aloha fighter exercise beginning Wednesday, Jan. 8, and will…
Let it burn 🔥 As a part of the @20FighterWing Natural Resource program to reduce hazardous fuels and prevent future… https://t.co/ngeaftRiAq
RT @AFResearchLab: At its core, the @usairforce runs on the skill of its airmen. The 711th Human Performance Wing strives to advance the sa…
🐺🌕 Viewing this weekend's #WolfMoon? .@KunsanAirBase's Wolf Pack maintains readiness for air interdiction, close a… https://t.co/gwE9A39zkU
Meet the recently commissioned Airman on track to become the first ever female Muslim Chaplain in the Department of… https://t.co/PtSmyP1Iqz
.@ABCSharkTank, anyone? The Air Force Spark Tank announced its 2020 selectees. 6 Airmen were selected to present… https://t.co/SAR8cLBPzc
RT @HQ_AFMC: A 413th Flight Test Squadron HH-60W hangs in the anechoic chamber at the Joint Preflight Integration of Munitions & Electronic…
Congrats to the all-female team that won Aviano Air Base's weapons loading competition! The team wore navy blue c… https://t.co/FKhAnKHgNO
RT @AirNatlGuard: “Assessments like this help prepare our Airmen to be ready as first responders." @149FW https://t.co/bCar4aVMfX
RT @GenDaveGoldfein: Today we recognize our #Defenders. I could not be more proud to serve with you. Thank you for keeping our #Airmen, res…
#ThrowbackThursday Operation Bolo was one of the most active air engagements in the Vietnam conflict.… https://t.co/Iu6HgKEvsi
As the Department of the Air Force enters a new age with two separate services, the leadership of @GenDaveGoldfeinhttps://t.co/5CqFgKRKHB