An official website of the United States government
Here's how you know
A .mil website belongs to an official U.S. Department of Defense organization in the United States.
A lock (lock ) or https:// means you’ve safely connected to the .mil website. Share sensitive information only on official, secure websites.

BRIGADIER GENERAL EDWARD J. KENDRICKS

Edward J. Kendricks was born May 27, 1899, in Alpena, Mich. He attended the University of Michigan until 1919 and then entered Northwestern University School of Medicine, from which he received a Bachelor of Medicine degree in 1921, and his Doctor of Medicine degree in 1922.

After serving an internship at Harper Hospital in Detroit, Mich., General Kendricks engaged in private practice in Detroit until Oct. 1, 1930, when he entered the Army Medical Corps as a first lieutenant. His first assignment was as a ward officer at Selfridge Field, Mich. Inn November 1930 he was transferred to Fort Leavenworth, Kan., as assistant to the flight surgeon, and in February 1931 became Chief of the Surgical Service at Fort Monmouth, N.J.

General Hendricks entered the Army Medical School in Washington, D.C., in September 1931 and graduated in January 1932. He then entered the Medical Field Service School at Carlisle Barracks, Pa., from which he graduated in June 1932. He was then assigned as surgeon on the U.S. Army Transport Republic.

In August 1934 he entered the School of Aviation Medicine at Randolph Field, Texas. When he graduated four months later he became a ward officer at Langley Field, Va. During the following two and a half years he served there as attending surgeon, group surgeon and wing surgeon, successively. In July 1937 he was appointed Director of the Department of Neuropsychiatry at the School of Aviation Medicine. In January 1942 he was assigned to the Medical Section, Office of the Chief of Air Corps.

General Kendricks went o Cairo, Egypt, in October 1942 as surgeon of the 376th Bomb Group, and in August 1943 became surgeon of the Ninth Air Force there. He was surgeon of the Ninth Air Force throughout the North African and European campaigns.

In July 1945 he became Command Surgeon of the AAF Personnel Distribution Center in Louisville, Ky. In May 1946 he was appointed Chief of the Aeromedical Laboratory at Wright-Patterson Air Force Base, Ohio, where he served until June 1949. A month later he was transferred to the newly-created U.S. Air Force Medical Service and appointed Director of Staffing and Education in the Office of the Surgeon General of the Air Force. He became Commandant of the USAF School of Aviation Medicine, Randolph AFB Texas, in May 1953.

General Kendricks has been awarded the Legion of Merit with oak leaf cluster and the Bronze Star Medal. His foreign decorations include the French Legion of Honor and the French, Belgian and Luxembourg Croix de Guerre with Palm. He is rated a flight surgeon.

PROMOTIONS
Captain (permanent), Oct. 1, 1933; major (permanent), May 1, 1939; lieutenant colonel (temporary), Feb. 1, 1942; colonel (temporary), July 9, 1942; lieutenant colonel (permanent), May 1, 1947; brigadier general (temporary), Sept. 16, 1949.

(Current as of September 1953)