An official website of the United States government
Here's how you know
A .mil website belongs to an official U.S. Department of Defense organization in the United States.
A lock (lock ) or https:// means you’ve safely connected to the .mil website. Share sensitive information only on official, secure websites.

BRIGADIER GENERAL EMMETT FELIX YOST

Emmett Felix Yost was born in Downs, Kan., on Oct. 7, 1903. After attending Kansas State Agricultural College in Manhattan for a year, he entered the U.S. Military Academy n 1924. He graduated on June 9, 1928, and was commissioned a second lieutenant of Infantry.

That October General Yost entered Primary Flying School at Brooks Field, Texas, and graduated from Advanced Flying School at Kelly Field, Texas, in November 1929. Assigned to the 27th Pursuit Squadron at Selfridge Field, Mich., in November 1931, he moved to Wheeler Field, Hawaii, where he became Squadron Engineering and Armament Officer.

Ordered to Randolph Field, Texas, in August 1934, General Yost became a flying instructor and flight commander. He moved to Dallas, Texas, in June 1939, and was named Commanding Officer of the Primary Flying School. He attended the Air Corps Tactical School at Maxwell Field, Ala., from April to July 1940, and then returned to his former position. In January 1941 he was appointed Supervisor at the Arkansas Flying School, becoming Director of Flying at Perrin Field, Texas Flying School, a year later. He went to Waco, Texas, four months later as Commanding Officer of the Advanced Flying School, moving to Laughlin Field, Texas, in June 1944 as Commander of the B-26 Transition School.

Going to Okinawa in November 1945, General Yost served with the Plans Division, 8th Air Force Headquarters. Assigned to Air Force Headquarters, Washington, D.C., two years later, he was appointed Chief of the Troop Basis Branch in the Directorate of Manpower and Organization. In April 1948 he was transferred to the Office of the Deputy Chief of Staff for Intelligence and served in with the Special Project Office, becoming Chief of the Supplemental Research Branch there in January 1951.

The general joined the Air Defense Command on Nov. 5, 1951, and was named Inspector General of the Eastern Air Defense Force at Stewart Air Force Base, N.Y. The following July he was assigned as Inspector General of the Air Defense Command at ADC Headquarters in Colorado Springs, Colo. Moving to Andrews AFB, Md., in September 1955, the general assumed command of the 85th Air Division (Defense), ADC. On Jan. 15, 1957, he was assigned additional duty as Commander of the 85th Continental Air Defense Division, also at Andrews AFB.

His decorations include the Legion of Merit. He is rated a command pilot.

PROMOTIONS
First lieutenant (permanent), Oct. 1, 1934; captain (permanent), June 9, 1938; major, (temporary), Feb. 1, 1941; lieutenant colonel (temporary), Jan. 5, 1942; colonel (temporary), May 9, 1942; major (permanent), June 9, 1945; colonel (permanent), April 2, 1948; brigadier general (temporary), Oct. 27, 1954.

(Current as of January 1957)