Brigadier General DR. THOMAS W. “TOM” HARRELL

Brig. Gen. (Dr.) Thomas W. Harrell is the Commander, Air Force Medical Readiness Agency. The agency operates at three geographically separated sites; the two major locations are Defense Health Headquarters, Falls Church, Virginia, and Joint Base San Antonio-Lackland, Texas. Brig. Gen. Harrell provides consultative leadership to more than 44,000 personnel, 76 military treatment facilities and oversees a $6 billion budget. AFMRA is responsible for the support and execution of medical readiness programs, expeditionary medical capabilities, and the direct support and implementation of policy, plans and programs for health care operations of the Air Force Medical Service.

Brig. Gen. Harrell received an ROTC Pre-Health Profession Scholarship, commissioning from the University of South Florida in 1988. His Doctor of Medicine was conferred from the University of South Florida College of Medicine in 1992. He completed a residency in Internal Medicine at Wright-Patterson Air Force Base, Ohio in 1995, followed by a sponsored fellowship in cardiology/electrophysiology at the University of Colorado Health Sciences Center in Denver, matriculating in 1998.

Brig. Gen. Harrell has commanded a squadron, a DOD/VA Hospital and an Air Force Medical Center. Previously, he served as the Deputy Director of Medical Operations for the Air Force Medical Service, Deputy Director of Medical Services at the Air Force Medical Operations Agency, the sub-unified Alaskan Command Surgeon at Joint Base Elmendorf-Richardson, Alaska, and the Command Surgeon for Air Education and Training Command. Clinically, he has been both a department chief and the Chief of Medical Services. Additionally, he conducted aerospace cardiology research for the United States Air Force School of Aerospace Medicine, subsequently serving as the first Chief of the Medical Flight Screening Branch, followed by a tour as the Chief of Aeromedical Services. He holds a Master of Strategic Studies with academic distinction from the Air War College, and is a board certified cardiologist and physician executive. He is a Fellow in American College of Cardiology. Brig. Gen. Harrell is also a Chief Flight Surgeon with experience in a variety of aircraft required to execute the United States Air Force’s combatant and humanitarian relief missions.

EDUCATION
1988 Bachelor of Science, Biology, cum laude, University of South Florida, Tampa
1992 Doctor of Medicine, University of South Florida College of Medicine, Tampa
1995 Residency in Internal Medicine, Wright-Patterson Air Force Base, Medical Center, Ohio
1998 Fellowship in Cardiology/Electrophysiology, University of Colorado Health Sciences Center, Denver
2001 Aerospace Medicine Primary Course
2004 Air War College, Maxwell AFB, Ala., by correspondence
2004 Chief Aeromedical Services/Advanced Flight Surgeon Course
2005 Intermediate Executive Skills Course
2009 Interagency Institute for Federal Health Care Executives
2009 American College of Physician Executives Certification
2011 Master of Strategic Studies with academic distinction, Air War College, Maxwell AFB, Ala.
2012 Medical Capstone Course, Washington, D.C.
2014 Joint Senior Medical Leaders Course, the Pentagon, Arlington, Va.
2015 U.S. Air Force Senior Leadership Program, Center for Creative Leadership, Greensboro, N.C.
2016 U.S. Air Force Enterprise Perspective Seminar, Washington, D.C.
2017 Medical Strategic Leader Program, Joint Base San Antonio-Fort Sam Houston/Washington, D.C./N.Y.

ASSIGNMENTS
1. July 1998–June 2002, Chief, Medical Services; Chief, Medicine Clinic; Chief, Cardiopulmonary; Director, Phase II Physician Assistant Training Program, Mike O'Callaghan Federal Hospital, Nellis Air Force Base, Nev.
2. June 2002–June 2005, Chief, Medical Flight Screening Branch; Chief, Medical Flight Screening Echocardiography; Chief, Flying Class One Screening Program; Officer-in-Charge, Nuclear Medicine; Staff Cardiologist, Aeromedical Consultation Service, Brooks City-Base, Texas; Staff Cardiologist, Wilford Hall Medical Center, Joint Base San Antonio-Lackland, Texas
3. June 2005–June 2007, Chief of Aeromedical Services, 435th Medical Group; Flight Commander, Flight Medicine Clinic, Ramstein Air Base, Germany; Medical Director, Kaiserslautern Military Community Emergency Response System; Staff Cardiologist, Landstuhl Regional Medical Center, Germany
4. July 2007–July 2009, Commander, 48th Surgical Operations Squadron; RAF Lakenheath, United Kingdom
5. July 2009–July 2010, Deputy Director, Medical Operations, Air Force Medical Operations Agency; Joint Base San Antonio-Lackland, Texas
6. July 2010–May 2011, Student, Air War College, Maxwell AFB, Ala.
7. May 2011–March 2014, Commander, DOD/VA Joint Venture Hospital and Alaskan Command Surgeon, Joint Base Elmendorf-Richardson, Alaska
8. March 2014–June 2016, Commander, 81st Medical Group and Keesler Medical Center, Keesler AFB, Miss.
9. June 2016–April 2018, Command Surgeon, Headquarters Air Education and Training Command, Joint Base San Antonio-Randolph, Texas
10. April 2018–June 2021, Deputy Director, Medical Operations, Headquarters Air Force, Office of the Surgeon General, Defense Health Headquarters, Falls Church, Va.
11. June 2021–present, Commander, Air Force Medical Readiness Agency, Defense Health Headquarters, Va.

FLIGHT INFORMATION
Rating: chief flight surgeon
Flight hours: more than 730 Hours, including 94 combat hours
Aircraft flown: F-16, T-43A, T-37B, T-1, KC-135, C-40, C-130, C-37, C-32, C-21, C-20, C-17, C-12, UH-60

MAJOR AWARDS AND DECORATIONS
Legion of Merit with three oak leaf clusters
Meritorious Service Medal with four oak leaf clusters
Air Medal
Air Force Outstanding Unit Award with nine oak leaf clusters
Alaska National Guard Legion of Merit

OTHER ACHIEVEMENTS
2011 Secretary of the Air Force Leadership Award
2011 Air War College Research Excellence Award
2007 Excellence in Clinical/Academic Teaching Special Experience Identifier
2004 Air Force Materiel Command Outstanding Achievement in Clinical Research Award
2004-2009 Aerospace Cardiology Consultant to the Air Force Surgeon General
2002 Paul W. Myers Award for USAF Physician Assistant Preceptor of the Year

PROFESSIONAL MEMBERSHIPS AND ASSOCIATIONS
Fellow, American College of Cardiology Certified Physician Executive
Member, American College of Healthcare Executives

EFFECTIVE DATES OF PROMOTION
Second Lieutenant April 30, 1988
Captain April 25, 1992
Major April 25, 1998
Lieutenant Colonel April 25, 2004
Colonel May 31, 2009
Brigadier General May 4, 2021

(Current as of June 2021)